Сьогодні поговоримо про стягування підлоги - як вона робиться і як перевірити, чи правильно вона виконана. У даній статті я не беруся навчити вас робити стяжку своїми руками, але для перевірки, чи все вірно зробили робочі, її вистачить.

Від ідеальної стяжки залежить дуже багато чого. Неправильно виконана стяжка може привести до найрізноманітніших неприємних наслідків - від скрипу підлоги до порушення гідро- і звукоізоляції, псування покладеного зверху дорогого підлогового покриття та інших жахів.

Як це не клопітно, перевіряти виконання вашими будівельниками стяжки краще на кожному етапі, тоді менша ймовірність, що в кінці доведеться все переробляти.

Отже, як же робиться «правильна» стяжка?

Перш за все демонтуємо все до голого перекриття. Обов'язково повністю і дуже ретельно прибрати все сміття і пил, найкраще спеціальним будівельним пилососом. Всі відшарування та інші нерівності потрібно ретельно зачистити, тріщини і ями закрити цементом - найкраще безусадковим. Додатково поверхню потрібно буде прогрунтувати. 

Дуже важливий етап - визначення нульового рівня підлоги. Це рівень, на якому буде підлогу у всій квартирі, перепадів статі бути не повинно (виняток становлять вологі приміщення, де допустимо зробити підлоги нижче, ніж в іншій квартирі, для забезпечення гідроізоляції при аварії. Зазвичай нульова відмітка прив'язується до порогу вхідних дверей, але це правило аж ніяк не є обов'язковим. Визначивши, де буде нульовий рівень в вихідної точки, відзначаємо нульовий рівень по всій квартирі. Для цього найкраще використовувати спеціальний лазерний прилад - нівелір. Якщо ви робите стяжку своїми руками, це придбання може бути досить дорогим (хоча його можна потім успішно перепродати мінімум за півціни), але якщо у найманих робітників немає такого приладу, то подумайте кілька разів, чи варто їм довіряти вашу квартирку. Може, хтось і по-старому, рівнем, правильно відзначить нульовий підлогу, але на мій погляд, будівельники, які використовують сучасні прилади, все ж більш гідні довіри. Загалом, за допомогою наявного обладнання відзначаємо на стінах суцільну лінію чистої підлоги.

Тепер потрібно відміряти нижче нульової позначки рівень нашої майбутньої стяжки. Цей рівень залежить від того, яке підлогове покриття ви плануєте укладати в даному конкретному приміщенні. В результаті висота стяжки в різних приміщеннях буде різною - це правильно, так і повинно бути: плитка з клейовим шаром має одну висоту, а паркет з відповідною підкладкою - іншу. Висоту кожного шару необхідно розрахувати заздалегідь, інакше незрозуміло буде, якої висоти робити стяжку. Не забудьте врахувати, де потрібно, тепла підлога! Робимо позначки, потім суцільними лініями малюємо рівень стяжки в кожному приміщенні. Якщо ви використовуєте наливні самовирівнюючі суміші, то далі можете не читати, а заливати прямо до рівня стяжки. Ми ж далі розглядаємо стяжку з класичної суміші вода-пісок-цемент.

Тепер треба зробити такі ж позначки всередині приміщення. Називаються вони марками. Марки можна робити різними способами. На мій погляд, хороший спосіб - висвердлити в підлозі отвори, вставити дюбеля і вкрутити саморізи так, щоб їх капелюшки були точно на рівні нашої майбутньої стяжки (або, якщо ви будете ставити маяки прямо на марки, нижче чітко на висоту маяка - про маяки далі). Розташування марок і відстань між ними залежить від того, якими правилами буде рівнятися стяжка і якої довжини у вас маяки (правило краще використовувати не довше 2м, тобто щоб правило довжиною 2м з'їжджати з маяків, їх потрібно встановити на відстані 10см від стіни і паралельно один одному на відстані 1м80см). Маяки - це по суті рейки, по яких буде їздити права при вирівнюванні стяжки. Вони можуть бути з металевого профілю, наприклад. Їх потрібно жорстко зафіксувати між марками (або на марки, якщо можливо) так, щоб верхня площина маяків збіглася з площиною рівня стяжки, наприклад, на цементний плитковий клей. На даному етапі потрібно оцінити перепад висот підстави. Можливо, десь навіть будуть «горби» вище рівня стяжки - це погано. Їх потрібно буде збивати або переносити відмітку чистої підлоги вище і починати все спочатку.

Взагалі товщина стяжки зі звичайного цементного розчину з піском і водою повинна бути не тонше 4 см (природно, мається на увазі основна площа стяжки), але ні в якому місці стяжку можна класти в нуль - тобто щоб проступало підставу - така стяжка не буде триматися, вона потріскається і ви її викинете. Повинно бути в будь-якому місці ну хоча б 2см - це в ідеалі. І бажано в місцях, де стяжка буде тонше 2см, зробити додатковий контактний гребінчастий шар з цементного плиткового клею, інакше потім стяжка може відшаровуватися від основи, що дуже недобре. Але якщо шар стяжки буде більше 7-8см, то краще трохи підняти підставу, поклавши під стяжку якийсь легкий матеріал, наприклад, керамзит, інакше стяжка буде занадто важкою, не кожному перекриття таке навантаження рекомендована - а зверху ще буде фінішне покриття, меблі і так далі.

Уздовж стін і близько дверного отвору до затоки стяжки потрібно встановити спеціальну стрічку, яка не дасть стягуванні підійти впритул до стін. Вийде так званий деформаційний шов. Він потрібен для того, щоб стягуванні при зміні температур було куди розширюватися, інакше вона потріскається. Якщо приміщення велике (більше 20м), то варто зробити додатковий шов в середині приміщення. Всі ці шви потім заповняться герметиком. У місцях з'єднання стяжок різного рівня потрібно поставити опалубку, наприклад, з фанери, щоб верхня стяжка не намагалася перевалити на нижню.

Тепер про розчин. Його зазвичай роблять з готової цементно-піщаної суміші, додаючи в неї необхідну кількість води (зазвичай зазначено прямо на мішку з сумішшю) і, якщо потрібно, всілякі пластифікатори і тому подібні добавки. Ось тут важливо: ні в якому разі не можна наливати більше води, щоб легше було заливати і рівняти стяжку - при надлишку води стяжка точно розтріскається, до бабки не ходи. Води повинно бути стільки, щоб зліплений руками грудка не розтікався і не розсипався, а тримав форму. Тобто розчин потрібно не заливати, а укладати. І потім вирівнювати правилом, поклавши його на маяки. Зрозуміло, починати потрібно від далекого від дверей кута, поступово просуваючись до виходу. Приділіть увагу кутам і ділянкам уздовж стін - на око не потрібно робити ніде, це халтура.

Ось, власне, стяжка і покладена. Однак це ще не кінець. Щоб навіть дуже правильно укладена стяжка не дала в результаті браку, за нею ще потрібно доглядати, поки вона не застигла остаточно. Вона повинна саме застигнути, а не засохнути, саме тому зверху її необхідно періодично (в залежності від температури в приміщенні) змочувати водою (не поливати, а зволожувати, без фанатизму) і можна накривати після цього плівкою, тоді не часто доведеться це повторювати. Не вітається потрапляння на готову стяжку прямих сонячних променів та протягів.

Тепер будемо перевіряти, чи всі вийшло добре. Стяжка повинна мати однорідний сірий колір. Ніяких тріщин на ній бути не повинно! Можуть бути подряпини і подібні дрібні нерівності - це не страшно. Рівність потрібно перевірити всі тим же двометровим правилом - прикласти його до стяжки в різних місцях і в різних напрямках. Допустимий зазор між правилом і стяжкою в будь-якому місці - не більше 4 мм. Тепер потрібно перевірити стяжку на площину - тобто на відхилення від горизонту. Це робиться за допомогою рівня - водяного або лазерного. Відхилення за рівнем відповідно до стандартів не повинно перевищувати 0,2% від довжини приміщення і в будь-якому разі не бути більш 50мм. Ну і останній етап - простукування стяжки. Це робиться торцем дерев'яного бруска. Не полінуйтеся - простукаєте акуратно всю стяжку. Звук скрізь повинен бути дзвінким. Глухий звук показує, що має місце відшарування стяжки від підстави - по-хорошому, це в будь-якому випадку вимагає перероблення.

Якщо ви виявили, що стяжка виконана неякісно, ​​і не впевнені, що вдасться домовитися з напартачили будівельниками - краще відразу викликайте експерта. Якщо погана якість стяжки підтвердиться, його послуги будуть оплачені тими ж будівельниками.

Ось, власне, і все! Якщо щось забув - запитуйте в коментарях!